דיור תומך לאנשים עם פיגור שכלי

דיור תומך לאנשים עם פיגור שכלי

רבות הכתבות על דיור מוגן בתוך הקהילה, בהם החוסים אינם מתקבלים בעין יפה בתוך הקהילה הסובבת. לא תמיד “קבלת השונה” יוצאת מתוך הסיסמא הכתובה אל הפועל, מה שמקשה מאד על שילוב בה. לכל אחד בכלל ולאנשים עם פיגור שכלי בפרט, הזכות הבסיסית לחיים בסביבה ובקהילה תומכת, כמו גם להתפתח ולגדול בביטחון פיזי, נפשי ובריאותי.

זהו הקו המנחה אותנו, בנוה האירוס, בכל הקשור לתמיכה באנשים עם פיגור שכלי, אשר חוסים במעון ואנו עושים מאמצים גדולים ביותר על מנת לאפשר זאת עבורם במסגרות הדיור התומך.

דיור תומך – מה פירוש?

דיור תומך הינו למעשה, מסגרת דיור/ מגורים מוגן בתוך הקהילה, אשר מתוכננת לאפשר לחוסה להתפתח תפקודית באופן כזה בו יוכל לתפקד באופן עצמאי בקהילה וזאת תוך עידוד ותמיכה בו.

מסגרת הדיור התומך, אינה מהווה רק בית פיזי עבור הדיירים, אלא בית לכל דבר ועניין, בו מתקיימת שגרת מגורים יומיומית ולכל אחד מהדיירים ישנה תכנית השתלבות מותאמת לגילו ולמצב תפקודו, כאשר צוות המטפלים אחראי על יישומה באופן בו יוכל הדייר לקיים שגרת חיים “רגילה” ככל הניתן.

יחידות הדיור התומך חייבות להתאים גם לצרכים הפיזיים המיוחדים של הדיירים, בין אם בעניין הנגשה לכיסאות גלגלים/ נכויות פיזיות אחרות, המחייבות התאמה מראש ובעיקר דאגה לביטחונם.

אנשים עם פיגור שכלי – תמיכה מתוך הקהילה

בנוה האירוס חוסים אנשים עם פיגור שכלי, אשר מקבלים מענה ומעטפת כוללת, המאפשרת להם להשתלב בחברה, תוך שימת דגש על שיתוף משפחותיהם באופן פעיל ורציף.

במעון פועלים הצוותים השונים על בסיס תכנית עבודה המסייעת לשלב אנשים עם פיגור שכלי במסגרת הקהילה הקרובה, בתחומי התעסוקה, תרבות ופנאי וזאת תוך ליווי מותאם, הדרכה ותמיכה.

דיור תומך לאנשים עם פיגור שכלי, מדגיש את מימוש זכותם של החוסים, להשתלב בחברה/ בקהילה, כל אחד עפ”י יכולותיו וצרכיו. המגורים בקהילה, מאפשרים מפגש רציף ויומיומי עם הסביבה הרגילה ושגרת היומיום ומכינה את החוסים להשתלבות טבעית יותר בקהילה, כמו גם היכרות של הקהילה את החוסים, הסרת המחסומים והדעות הקדומות, כך שנוצר מעגל תמיכה כולל המגביר את סיכויי הצלחת השילוב בה וזו למעשה, המטרה החשובה ביותר!

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות