המונח אבחנה כפולה פירושה סיטואציה שאדם אובחן לפחות בשתי הפרעות רגשיות שמשבשות את מצבו הנפשי. המונח מגיע מתחום הפסיכיאטריה ובא להסביר מצבים שאדם למעשה חווה מספר קשיים או שילוב של הפרעה וכתוצאה מזה התמכרות. יש היום מספר סוגים של אבחנה כפולה כמו: חרדה יחד עם דכאון, הפרעה כלשהי אובססיבית וחרדה ועוד.

בשל שתי הפרעות הקיימות או יותר, מצב זה עשוי לעתים להקשות על האבחנה במדויק וכך להקשות על הענקת הטיפול הנכון. או ישנם מצבים בהם העריכו אבחנה מסוימת שלא לוקחת בחשבון את ההפרעה השנייה ועלולה בשל ההתעלמות ממנה, "לטפח" אותה.

אבחנה או תחלואה כפולה?

במצבים כאלה, שהאבחנה אינה מדויקת או שאובחנה בעיה אחת ואת השנייה זנחו, אפשר יהיה לראות שהטיפול שהוגש למטופל לא תמיד יועיל, מה שלמעשה גורם למי שסובל לנסות כל מיני טיפולים בלי שום תוצאה או ללא כל שיפור במצבו. לכן חשוב להגיע לאבחון מדויק, כי הצלחה של טיפול תהיה תלויה לפני הכל בדיוק של האבחנה וזיהוי של כל סימפטום שמאפיין כל הפרעה וכך יהיה ניתן לשדך את הטיפול הראוי.אבחנה כפולה

במצב שאדם שהתמכר למשהו, המונח אבחנה כפולה תתאר מצב של התמכרות לשני גורמי התמכרות, אך במצב של התמכרות יהיה נפוץ לזהות מצב של אבחנה כפולה, כי ההתמכרות לרוב מגיעה מקושי רגשי נוסף. כך לדוגמא אם אדם סובל מחרדה והוא משתמש בחומר מרגיע כמו סם או אלכוהול כדי להפחית את החרדה שלו או להשכיח את הדיכאון שהוא חווה, זה יוצר אצלו תלות ולבסוף התמכרות.

איך מזהים אבחנה כפולה?

אפשר לזהות את מצבים של אבחנה כפולה כשמבחינים שהמטופל סובל מקושי רגשי שאינו קשור להתמכרות שאליה הגיע. שהוא עושה שימוש בחומרים ממכרים ויש לו קושי תפקודי, לא מסוגל לעבוד, לא מסוגל לשהות עם אנשים, חווה הפרעות התנהגויות קשות, אלימות קשה, פסיכוזה והזיות ועוד.

איך מציגים את התופעה למטופל ולמשפחה?

המטופל מגיע לטיפול ראשוני שהוא האבחנה. את האבחנה מציגים בפני המשפחה ולעתים לא משתפים את המטופל, זה תלוי במצבו, וברמת הרגישות שהמטופל שוהה בה. הטיפול משלב גם פסיכולוג ופסיכיאטר ומותאם לזה גם טיפול תרופתי, טיפול רגשי ותמיכה משפחתית לאורך כל הדרך. המטופל וגם המשפחה יזכו לליווי על בסיס יומי של איש מקצוע ושל מסגרות שונות שתומכות במידה וקיים צורך כזה.

הטיפול הרגשי למעשה מטרתו למצוא את הקושי הרגשי לעבד אותו ולשחרר את מטופל ממנו וכך להוציא ממנו מחסומים רגשיים שליוו אותו שנים וגרמו להידרדרות שלו. הטיפול הוא מאוד אישי וכל מקרה לגופו. יש את הטיפול הדינמי שהוא עוזר לעבד את האירוע שחולל את כל המצוקות הרגשיות בהווה. יש את הטיפול הקוגניטיבי שהוא ניסיון לאמץ דפוסי התנהגות אחרים על מנת שיהיה ניתן לחיות אורח חיים בריא יותר ועוד.

קרא עוד: סנטוריום

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות