סוגי דיור לאנשים שסובלים מפיגור שכלי

מוסדות לסובלים מפיגור שכלי קשה ועמוק

לא כולם נולדו שווה. יש בקרבנו אנשים שנולדו עם מוגבלויות וזקוקים לתמיכה כל חייהם. בשל כך הוקמו יחידות מגוונות ותומכות בכל רחבי הארץ ומוסדות לסובלים מפיגור שכלי קשה ועמוק בכל רמה, מהרמות הנמוכות עד לרמות הגבוהות והקשות. כל דיור שתומך באנשים אלו, מלווה באמצעות עמותה ציבורית כזו או אחרת או על ידי עמותה פרטית שמשרד הרווחה בחר בהן.

על מנת לשבץ באופן הכי נכון את כל המטופלים שסובלים מפיגור, יש ועדות שהוקמו עבור זה ממש, שמתאימות לכל אדם את המקום והמסגרת הכי מתאימה לו, זאת בהתחשבות ברמות מסוגלות שלו ובתפקוד שלו ביום יום, לפי שיקולי גיל וגם בהתחשבות רצונותיה של המשפחה התומכת.

מטרות הטיפול במסגרות

כל המוסדות לסובלים מפיגור שכלי קשה ועמוק יעניקו תמיכה מכל סוג בצורה הכי אישית על מנת לאפשר לו לחיות את חייו באיכות הכי גבוהה ועם כמה שיותר תחושת עצמאית, זאת בהתאם לרמת המוגבלות של כל דייר ודייר. הדיור הזה משמש את הדיירים לביתם האישי, כששאר האנשים בו הם למעשה המשפחה הנוספת של הדייר, אך עדיין קיימת שמירה על פרטיות הדייר כשהעובדים והמטפלים במקום שומרים גם על בריאותו, על ביטחונו ודואגים לרווחתו הכללית.

להיטמע בקהילה

יש מצבים בהם המטופלים משתלבים בקהילה בבתים פרטיים או בבניין דירות ועדיין מצליחים לקבל את כל שירותי הקהילה לצד עזרה תמיכה. משרד הרווחה ראה לנכון להקצות יחידות זעירות שנמצאות בלב הקהילה על מנת שהאדם יצליח להרגיש ככל אדם ובמטרה לתורם לקהילה כמו כל אדם נורמטיבי אחר.

ליחידות של דיור כזה בקרב הקהילה יש שתי אופציות

  • דירה בבניין – דירה שבה גרים עד שישה אנשים שסובלים מפיגור שכלי שרמת הפיגור ברמה שמאפשרת להם לחיות עצמאי, יש מדריך שהוא תומך שנמצא בכל דירה ומסייע להם לניהול חייהם. הם יוצאים לעבודה, הולכים לפעילויות שונות וקונים לעצמם את כל המצרכים להם הם זקוקים ביום יום כמו לבוש, מזון וכו’.
  • בית קבוצתי – אותו רעיון כמו הדירה לעיל, אך מדובר בבתים גדולים יותר שמכילים מעל ל12 איש. גם כאן הם מקבלים תמיכה בניהול של חייהם.
  • הוסטל – גם כאן מדובר ביחידות יחסית גדולות שיכולות להכיל עד 24 איש בכל מיני רמות של פיגור, כשהתמיכה ניתנת לכל אחד באופן אישי לפי רמת הפיגור השכלי שהוא סובל ממנה.
  • מערך דיור – מדובר בצורת דיור שתומכת והיא כוללת מספר של יחידות מכל מינים סוגים, מה שמאפשר להעביר את הדיירים מסגנון דיור אחד לשני בהתאם לשינוי או לשיפור שחלו בהם, ולעשות זאת בצורה הדרגתית על מנת שזה לא יצור משברים.

קרא עוד: סנטוריום | אבחנה כפולה

 
שינוי גודל גופנים
ניגודיות